Vardanyan və digər erməniəsilli şəxslərlə bağlı hiddət doğuran çağırış - Baku TV
Azərbaycan Milli QHT Forumu "Amnesty International" təşkilatının 2026-cı il fevralın 17-də Ruben Vardanyan daxil olmaqla erməniəsilli şəxslər barədə açıqlaması ilə əlaqədar bəyanat yayıb.
Bəyanatda "Amnesty International" təşkilatının erməniəsilli şəxslərin ədalət məhkəməsi tərəfindən mühakimə olunmasına etiraz edən çağırışı hiddətlə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, təşkilatı özündən çıxaran məqam kimi Azərbaycanın müstəqil xarici siyasət yürüdərək Rusiyadan Qarabağa göndərilmiş emissarlar – Ruben Vardanyan və digərlərinin həbsi və barələrində məhkəmə qərarları olub.
Nəzərə çatdırılır ki, Qarabağdan əvvəl, hələ Ukraynada separatizmin və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsində, çirkli pulların yuyulmasında istifadə olunan oliqarx Ruben Vardanyanın, sadəcə, "tanınmış biznesmen" kimi qələmə verilməsi təşəbbüsü “Amnesty International”ın Vardanyanın Böyük Britaniyadakı lobbiçilərinin əlində cılız alətə çevrilməsinin göstəricisidir.
Bəyanatda deyilir ki, həmin təşkilat terrorçuları müdafiə edən belə açıqlamalara görə Azərbaycan cəmiyyəti, dünyada ədalət mübarizəsi aparan, terrorçuluqdan, müharibə cinayətlərindən, soyqırımılardan əziyyət çəkən bütün insanlar qarşısında utanmalıdır.
Şübhəsiz ki, Ruben Vardanyan və digər erməniəsilli şəxslərin cinayətlərinin ifşası və onların cəzalandırılmasının alqışlanması əvəzinə, "Amnesty International" bu cür təxribatı ilə Azərbaycan və Ermənistan arasındakı sülh gündəliyinə xələl vurmağa, daşnak təfəkkürlü revanşistlərə mənəvi dəstək verməyə çalışır.
Bəyanatda qeyd olunur ki, "Amnesty International" 30 ilə yaxın işğal dövrü ərzində Ermənistanın təcavüzündən əziyyət çəkmiş azərbaycanlıların hüquqlarını müdafiə etməməsi ilə diqqət çəkir.
Yekunda vurğulanır ki, hüquqi qərarlar siyasi təzyiq vasitəsilə dəyişdirilə bilməz və regionda davamlı sülh yalnız ədalətin təmin edilməsi ilə mümkündür.